Cesta kouče

Jak jsem objevil koučink?

Než jsem si vůbec dovolil zahájit práci jako mentální kouč prošel jsem si cestou, které předcházela dlouhá doba osobního hledání, ztráty motivace a jakéhosi profesního vyhoření.

Před tím se mi 15 let dařilo. Dělal jsem to co mne bavilo a navíc skvěle živilo. Byl jsem na vrcholu své profesní kariéry, měl jsem úspěch, fanoušky, peníze, založil jsem rodinu. Na první pohled svět zalitý sluncem, ale pod tím hluboko v mé duši jsem začal pozorovat, že se se mnou něco děje a že začínám ztrácet dech…To mne bylo teprve 35 let.

Jak se to projevovalo?

Stále častěji se mi opakovali situace, které mne příliš stresovaly, nedělali dobře mi ani mým nejbližším a se kterými jsem si už neuměl poradit, ať v profesní nebo osobní rovině.

Postupně jsem začal ztrácet svou tvář a najednou jsem si uvědomil že se mi nežije dobře, že nezvládám své emoce, nemám pokoru a z toho silného, odolného a věčně pozitivního „sporťáka“ se stala normální ustrašená, nesebevědomá a zlá sračka.

K mému RESTARTU mi pomohli mi nejbližší.

Nejprve jsem absolvoval psychoterapii ve Vojenské nemocnici u paní doktorky, která se stará o naše vojenské elity, o chlapy kteří nasazují krky ve vojenských misích. Ta po tom co si mne pečlivě vyslechla, mi jen zrcadlila co jsou opravdové životní strasti a problémy…a to co prožívám je poměrně normální a běžné a dala mi jasně najevo, že to mám pořád ve své moci to změnit! To byl pro mne důležitý začátek.

V té době mne kamarád poslal na kurz osobního uvědomění – eneagram. Jakýsi popis své osobnosti. Přijal jsem, byť jsem o tom co mne tam čeká moc netušil..

A začaly se dít věci…

Nejprve jsem si upřímně a hlavně sám sobě přiznal a odpověděl na tyto 3 otázky:

KDO OPRAVDU JSEM ?

KAM MÍŘÍM ?

A CO K TOMU POTŘEBUJI ?

Nejprve to bylo pro mne jako pro ješitného a egoistického chlapa poměrně bolestivé a nepříjemné zjišťování.

Ale UVĚDOMIL JSEM SI, že pokud se chci zvednout a něco změnit tak to musím přijmout a začít se učit přemýšlet a následně se také chovat JINAK než doposud.

Pak následovali další kurzy jako Emoční inteligence, Stres management, které jsem již absolvoval s velikým zájmem a které mne již jen vnitřně posilovali a zároveň utvrzovali v tom, že jdu správným směrem a naopak objevil jsem svůj další talent a vášeň.

Jako bývalý vrcholový sportovec jsem navíc měl osobní zkušenost se sportovním psychologem, který byl nedílnou součástí našeho realizačního týmu na vrcholu kariéry a podstatnou měrou nám pomohl k zisku titulů mistrů světa i Evropy.

Přirozeně jsem si propojil v hlavě své dřívější sportovní zkušenosti z překonávání stresových situací i čerstvých zkušeností ze svého životního restartu a rozhodl jsem se, že chci studovat dovednosti KOUČOVÁNÍ osobního rozvoje a později logicky se specializací Mentálního tréninku ve sportu.

Nejprve jsem absolvoval Profesionální akreditovaný kurz ICF /International coaching federation/ a posléze také vyhlášenou mezinárodní školu „ Inner Game Institut „  zaměřenou na práci s vnitřním dialogem vedenou osobně Timothy Gallwayem /USA/ jedním ze zakladatelů světového koučinku.

V současné době studuji další metodiku Neuro-linguistického programování /NLP/.

Za těch 35 let co sportuji a trénuji jsem dokonale pochopil princip starořecké Calokhaghatia. Tedy harmonického rozvoje těla i ducha. tréninku fyzického i mentálního. Že Tělo a Mysl jsou spojené nádoby a že jedině pravidelný trénink fyzický i mentální je garancí harmonického rozvoje jedince.


Při práci kladu důraz na to, aby klient měl SVŮJ JASNÝ CÍL a věděl:

  • KDO JE
  • KAM MÍŘÍ
  • A CO K TOMU POTŘEBUJE?

Mé pracovní know-how je tedy namícháno z těchto ingrediencí:

  • 22 ti leté trenérské praxe a práce s lidma
  • celoživotnímu vzdělávání a osobním rozvoji
  • zkušenosti manažera v oblasti fitness bussines
  • zkušenosti vystupování v médiích a odborných konferencích
  • zkušenosti špičkového sportovce

 

David – osobní fitness trenér spolupracuji s klienty ve věku 15 – 60 let s cílem udržení nebo vylepšení všeobecné kondice, redukce hmotnosti a podpory motoriky.

David – sportovní trenér jsem vedl reprezentanty ČR ve sportovním aerobiku, kteří dosáhli titulů Mistrů Evropy i světa.

David – instruktor skupinových forem cvičení jsem působil v největších fitness centrech od roku 1993.

V oblasti sportovního tréninku jsem absolvoval desítky odborných kurzů a workshopů v ČR i zahraničí, také 4 ročníky studia TV a sportu na FTVS UK (s předchozí roční praxí výuky TV a biologie na ZŠ).

Kromě toho jsem si doplnil vzdělání v oblasti moderování, komunikačních dovedností, mediálního výcviku.

Jako sportovec, jsem se stal mnohonásobný mistrem Evropy a světa ve sportovním aerobiku v kategorii párů z let 1997 – 1999.

To vše mi umožnilo pochopit, co stojí za tím být nejlepší na světě v oblasti, kterou milujete a děláte ji na 100% aniž by jste oplýval extra talentem pro danou disciplínu.

Naučil jsem se rovněž, co znamená veřejné vystupování v médiích, jednání se sponzory, spolupráce s nimi a dalšími institucemi.

Pocházím ze sportovně založené rodiny a tudíž mne sport a pravidelný trénink provází prakticky celý život.. Sportovní dráhu jsem odstartoval na sportovní škole se zaměřením na atletiku v Opavě. Zde jsem dostal perfektní všeobecný sportovní i morální základ, ze kterého čerpám prakticky dodnes.

Sport mne naučil, že se dá opravdu dokázat cokoli, když tomu ze sebe dáváte maximum. Jako malé dítě jsem byl poměrně zavalitý a nikdy jsem neoplýval ambicemi být úspěšný sportovec, ale z domu jsem si nesl to, že když se něco dělá tak se to má dělat pořádně jak nejlépe to jen jde.

POZNEJ SÍLU MENTÁLNÍHO KOUČINKU

Mentální kouč posiluje svěřencův potenciál a tím jej chrání před psychickou nestabilitou, vyvolanou tlakem na sportovní výkon, umožňuje udržení mentálního zdraví sportovce a největší možné využití jeho talentu.